Chcesz podjąć współpracę z trenerem personalnym i kompletnie nie wiesz jak znaleźć odpowiednią osobę?

A może masz już za sobą nieudaną współpracę?

Boisz się, że zainwestujesz duże pieniądze i nie będziesz widziała efektów?

W tym artykule podpowiem ci na co zwrócić uwagę wybierając trenera personalnego by nie żałować swojego wyboru. Podzielę się z tobą swoim doświadczeniem z perspektywy osoby, która wiele lat temu szukała dla siebie trenera personalnego. Poznasz także moją perspektywę jako właścicielki studia treningu personalnego, która od pięciu i pół roku rekrutuje do swojego zespołu trenerów personalnych

Kim jest trener personalny?

Zacznijmy od tego kim jest trener personalny. Jest to osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje, umiejętności i kompetencje, by pomóc ci osiągnąć twoje cele związane z szeroko pojętym zdrowym stylem życia.

Dobry trener personalny przygotuje dopasowany do ciebie plan treningowy, który będzie uwzględniał twoje aktualne możliwości fizyczne, twój stan zdrowia, twoje cele treningowe oraz styl życia jaki prowadzisz. Zaproponuje przede wszystkim plan, który będzie dla ciebie możliwy do wykonania.

Trener Personalny będzie towarzyszył ci w drodze do założonych celów, wspierał cię, motywował i pomagał dostrzegać sukcesy jakie osiągasz.

Kiedy warto zgłosić się do trenera personalnego?

Być może zastanawiasz się, czy ktoś taki jak trener personalny jest Ci w ogóle potrzebny. Ja osobiście uważam, że każdy kto chce mądrze i bezpiecznie ćwiczyć warto, aby zainwestował chociażby w kilka spotkań z dobrym trenerem personalnym.

Sama wiele lat temu popełniłam mnóstwo błędów próbując schudnąć na własną rękę. Klasycznie, stosowałam restrykcyjne diety, które kończyły się efektem jojo, robiłam treningi nie mające większego sensu i planu (byle się zajechać) i ćwiczyłam niepoprawnie, co nie raz kończyło się bólem. I nie mam tu na myśli tego dobrego bólu mięśni, którego oczekujemy po treningu i potocznie nazywamy go zakwasami. Frustracja rosła a rezultatów nie było.

Dopiero gdy podjęłam współpracę z trenerem personalnym przyszły stabilne (długotrwałe i bez efektu jojo) efekty. Dlatego uważam, że taka współpraca to oszczędność czasu, pieniędzy i swojego zdrowia a także inwestycja w siebie, która – jeśli będziesz stosować rady trenera – zaprocentuje dobrą formą, ciałem w którym czujesz się dobrze, lepszym zdrowiem i samopoczuciem.

Po czym poznać profesjonalnego trenera personalnego?

Kiedy prowadzę rozmowy rekrutacyjne z trenerami personalnymi zwracam uwagę na pewne cechy, standardy pracy oraz postawę jakie moim zdaniem powinien reprezentować dobry trener personalny. Poniżej najważniejsze z nich (kolejność przypadkowa):

Pasjonat

Wybierając trenera Personalnego zwróciłabym uwagę, czy ma w sobie pasję do tego co robi. Powinna być to osoba, jaka będzie potrafiła przekonać cię do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Trudno więc będzie to zrobić trenerowi personalnemu, który sam tego nie lubi lub jest wypalony zawodowo. Pasjonat z kolei rozbudzi w tobie pozytywne emocje i sprawi, że będziesz ćwiczyła z wielką przyjemnością.

Zaangażowanie w prowadzony trening.

U nas w YouCan Studio podczas treningu personalnego trenerzy są w 100% skupieni na swoich Podopiecznych. Oznacza to stały kontakt, korektę ćwiczeń, reagowanie na bieżąco na to, co się podczas treningu wydarza, aktywne słuchanie, odpowiadanie na pytania. Chcemy dawać naszym Podopiecznym pełną uwagę i poczucie bezpieczeństwa.Nie ma miejsca na ploteczki z innymi czy też przeglądanie Facebooka. Uważam, że tego powinnaś oczekiwać od trenera personalnego.

Aktywny słuchacz

Aktywne słuchanie to bardzo ważna umiejętność, którą w dzisiejszych czasach tracimy. Bardziej skupiamy się na tym co odpowiedzieć, jak przeforsować swój punkt widzenia niż dać uwagę drugiej osobie i usłyszeć ją prawdziwie. Dobry trener personalny wysłucha twoich potrzeb, obaw, wątpliwości i nie będzie przedkładał własnych ambicji nad Twoje cele. A to niestety częsty błąd trenerów, kiedy narzucają swoje cele podopiecznym lub zakładają, że wiedzą lepiej co będzie dla ciebie dobre, bez doprecyzowania co dla ciebie jest ważne. A przecież nie każda kobieta chce mieć kaloryfer na brzuchu.

Głodny wiedzy i rozwoju

Chęć rozwoju, podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności jest jedną z kluczowych wartości, jakie są dla nas ważne w zespole. Wszystkie trenerki regularnie się szkolą, czytają mnóstwo książek, uczestniczą w webinarach. Nie wyobrażam sobie zaprosić do zespołu trenera personalnego, który zrobił jeden kurs i na tym zakończył swoją edukację, myśląc, że wszystko już wie. Otwartość, nieustanny rozwój i pokora to wartości jakich powinnaś szukać u trenera.

Szeroka wiedza

Moim zdaniem dobry trener personalny ma podstawową wiedzę z wielu dziedzin, jak dietetyka, fizjoterapia, psychologia, znajomość powszechnych jednostek chorobowych. Mam na myśli takie bardzo podstawowe zorientowanie w różnych tematach, by trener wiedział kiedy powinien skierować Cię do innego specjalisty. Każda z tych dziedzin jest bardzo szeroka, więc nie oczekuj od trenera by był w każdej z nich specjalistą. To niemożliwe. Jednak takie minimalne rozeznanie w tematach związanych ze zdrowiem jest bardzo ważne.

Praktyk, nie teoretyk

Unikaj trenerów którzy są teoretykami. Jeśli trener sam nie ćwiczy, to możesz zostać jego królikiem doświadczalnym. Uważam, że trener personalny powinien dawać dobry przykład, testować na sobie nowe metody treningowe które chce wdrożyć w trening z Podopiecznymi i poczuć na własnej skórze co oznacza trening jaki proponuje swoim klientom. Oczywiście są takie sytuacje jak np. długotrwała kontuzja, kiedy trener musi zrezygnować z aktywności fizycznej, jednak poza takimi wyjątkowymi sytuacjami powinien być przede wszystkim praktykiem.

Elastyczny

Dobry, dojrzały w swojej roli trener personalny odłoży swoje ambicje i chęć wykonania w 100% planu jaki dla Ciebie przygotował na bok, jeśli Ty w danym dniu potrzebujesz czegoś innego. I nie mam na myśli odpuszczanie gdy dopadnie Cię leń, ale elastyczność np. w przypadku gorszego samopoczucia, nieprzespanej nocy ze względu na czuwanie przy chorym dziecku czy z uwagi na bóle menstruacyjne.

Pewność siebie i pokora

W mojej ocenie profesjonalny trener personalny jest pewny siebie, swojej wiedzy i swoich umiejętności. Ma jednak też w sobie pokorę, chęć nauki i rozwoju. Potrafi przyznać gdy czegoś nie wie i odszukać potrzebne mu informacje lub z skonsultować się z osobą bardziej doświadczoną. Uciekałabym od trenera, który krytykuje innych specjalistów i sprawia wrażenie jakby pozjadał wszystkie rozumy.

Dobra energia i wysoka kultura osobista

Ważna jest również postawa jaką reprezentuje dany Trener Personalny. Czy jest to osoba kulturalna, komunikatywna, ciekawa, sympatyczna, taka z którą przyjemnie będzie ci się spędzało czas. W końcu z trenerem prawdopodobnie będziesz się spotykała dwa – trzy razy w tygodniu przez kilka miesięcy. Niech to będzie dla Ciebie czas spędzany z przyjemnością (pomimo wylewanych hektolitrów potu).

Gdzie szukać trenera personalnego?

Wiesz już, że potrzebujesz trenera personalnego, ale kompletnie nie masz pojęcia jak go znaleźć? Oto kilka miejsc w jakich możesz szukać:

1. Polecenia znajomych

Od tego warto zacząć. Popytaj znajomych, czy mają trenera personalnego godnego polecenia. Wypytaj jaka to osoba, w jaki sposób prowadzi treningi, z jakimi osobami pracuje. Jest szansa, że jeśli dany trener odpowiada Twojemu dobremu znajomemu, to Tobie też będzie.

2. Opinie w sieci

Możesz wpisać w wyszukiwarkę google, że szukasz trenera personalnego. Przejrzeć strony trenerów, które się pojawią. Już po krótkim czasie algorytmy facebooka i instagrama również zaczną Ci wyświetlać trenerów personalnych w Twoim miejscu zamieszkania. Poczytaj opinie o trenerze, który wydaje Ci się dobrym wyborem. Wiem, że opinie w internecie bywają sfałszowane. Moja rada? Zwróć uwagę czytając tekst, czy jest pisany od serca, jakie problemy danej osoby rozwiązał trener, co się zmieniło w życiu tej osoby. Wyczujesz, czy opinia jest prawdziwa.

3. Profil trenera personalnego na mediach społecznościowych

Jeśli znalazłaś już trenera personalnego to moim zdaniem warto go chwilę poobserwować w mediach społecznościowych. Zobaczysz jaką ta osoba ma energię, czy się rozwija (jeśli uczestniczy w szkoleniach, czyta książki, uczy się to z pewnością będzie udostępniać takie informacje), być może zobaczysz jakieś urywki z prowadzonych treningów. Łatwiej będzie Ci ocenić, czy ten trener Ci odpowiada.

4. Siłownia / klub fitness / studio treningu personalnego

Istotną kwestią do przemyślenia jest to, w jakim miejscu chciałabyś ćwiczyć. Czy ma to być duża siłownia, mały osiedlowy klub fitness czy może kameralne studio treningu personalnego. Poszukaj takich miejsc w swojej okolicy i sprawdź ofertę. Poczytaj o trenerach i umów się na konsultację, która zazwyczaj jest bezpłatna. 

Jako właścicielka studia treningu personalnego dodam, że znaczącym atutem takich kameralnych miejsc jest zespół trenerów personalnych, który wymienia się doświadczeniem, wiedzą, uzupełnia w swych specjalizacjach i pracuje według wysokich standardów, określonych przez miejsce. Nie znajdziesz raczej w takich miejscach trenerów, którzy będą jednocześnie liczyli Ci powtórzenia i jedli swój posiłek czy przeglądali instagram, a takie sytuacje na dużych siłowniach widziałam. Z wieloletniego doświadczenia mogę stwierdzić, że tam gdzie bardziej kameralne miejsce i sprawdzony zespół (a nie zbiór przypadkowych trenerów) tam zazwyczaj lepsza jakość treningu.

Jak wybrać trenera personalnego?

Załóżmy, że masz już na liście kilku trenerów personalnych. Wiesz już też z tego artykułu na co zwrócić uwagę przy wyborze. Jak w takim razie ocenić czy dany Trener odpowiada twoim wymaganiom?

Tak jak już wspomniałam wcześniej możesz poobserwować danego trenera w sieci. Sprawdź jego profile na mediach społecznościowych, zobacz jakie treści udostępnia, przejrzyj jego stronę internetową gdzie możesz także sprawdzić ukończone szkolenia.

Koniecznie umów się na konsultację z treningiem próbnym, która najczęściej jest bezpłatnym spotkaniem.

Jak powinna wyglądać konsultacja z trenerem personalnym? 

Profesjonalny trener personalny w trakcie pierwszego spotkania zada ci wiele pytań dotyczących twojego stanu zdrowia. To mu pozwoli wykluczyć ewentualne niewskazane dla ciebie ćwiczenia oraz dobrać takie, które pomogą ci wrócić do pełnej sprawności. 

Podczas tej konsultacji zostaną omówione twoje cele treningowe twoje obawy i potrzeby. Trener szczegółowo dopyta cię co chciałabyś osiągnąć, aby mieć pewność, że plan treningowy który ci zaproponuje będzie spełniał twoje oczekiwania. 

W trakcie tego spotkania powinien też odbyć się krótki trening próbny. Taki trening pozwoli ci sprawdzić jak dany Trener pracuje, czy skupia się na tobie, czy koryguje twoje ruchy oraz czy uwzględnia w treningu twoje cele treningowe i stan zdrowia. Trener z kolei sprawdzi z jakiego poziomu zaczynacie, jakie są twoje możliwości, zakresy ruchu, technika ćwiczeń. 

Dzięki zebranym podczas konsultacji informacjom trener personalny zaproponuje ci plan działania dopasowany do twoich możliwości i celów treningowych.

Taka konsultacja pozwoli ci sprawdzić czy dany Trener odpowiada ci jako osoba, czy pasuje ci jego energia. Czy jest przygotowany do spotkania, czy cię słucha i skupia się na tobie. Czy twoje cele są dla niego ważne. Sprawdzisz też, czy ten trener personalny wie co robi, czy ma dla ciebie jakiś plan do zaproponowania dzięki któremu zrealizujesz swoje cele.

Czy trener powinien mieć skończone studia kierunkowe?

Być może zastanawiasz się czy trener personalny powinien mieć ukończone studia kierunkowe. Moje doświadczenie w pracy z trenerami personalnymi pokazuje, że nie jest to konieczne. Aktualnie moim zdaniem brakuje na rynku dobrych studiów w zakresie treningu personalnego. Materiał na uczelniach często jest przestarzały, a w programie studiów jest mało praktyki. 

Znam natomiast wielu trenerów personalnych, w tym wybitnych szkoleniowców w branży, którzy ukończyli studia na zupełnie innym kierunku i są świetnymi specjalistami. W mojej ocenie ważniejsze jest zatem czy Trener jest pasjonatem, angażuje się w swoją pracę i na bieżąco aktualizuje swoją wiedzę.

Coraz więcej natomiast pojawia się na rynku trenerów personalnych, którzy jednocześnie ukończyli studia z fizjoterapii. Taki Trener będzie dobrym wyborem gdy masz za sobą kontuzje czy też borykasz się z długotrwałymi dolegliwościami bólowymi. Również w sytuacji kiedy obawiasz się czy trening ci nie zaszkodzi, trener personalny który jest jednocześnie fizjoterapeutą może zapewnić ci poczucie bezpieczeństwa dzięki czemu rozpoczniesz treningi.

Kobieta czy mężczyzna?

Przy wyborze trenera personalnego istotną dla ciebie kwestią może być to, czy jest to kobieta czy mężczyzna. Moim zdaniem zależy to od twoich osobistych preferencji. Być może wolisz męską energię a może być tak, że to przy kobiecie czujesz się swobodnie. U nas w studio często ćwiczą kobiety które np. mają problem z nietrzymaniem moczu albo kompleksy o których wstydzą się powiedzieć mężczyźnie i łatwiej jest im porozmawiać o tym z kobietą. Profesjonalny trener personalny zapewni ci komfortową atmosferę, zatem to od ciebie zależy z kim będziesz czuła się lepiej.

Ile kosztuje trening personalny?

Przeglądając oferty trenerów personalnych czy też miejsc treningowych spotkasz się z cenami zakresie od 50 do około 250 zł za trening. 

Czy taniej oznacza korzystniej? 

Czy drożej oznacza lepszą jakość? 

I za co tak naprawdę płacisz?

Na cenę treningu personalnego składają się: 

  • Ukończone kursy i szkolenia, książki, materiały edukacyjne, konsultacje z innym specjalistami, które bywają bardzo drogie. Niewiele jest branż w których specjaliści inwestują tak dużo pieniędzy w regularną edukację.
  • Czas, jaki trener przeznacza na przygotowanie się do treningu, rozpisanie planu treningowego, dodatkową edukację. Być może nie wiesz, ale trening personalny to nie tylko ta godzina którą trener z tobą spędza na sali a również dodatkowe godziny gdy opracowuje dla Ciebie indywidualny plan.
  • Korzystanie z miejsca treningowego w którym ten Trener pracuje. Jeśli jest to kameralne miejsce treningowe prawdopodobnie nie opłacasz dodatkowego karnetu jak na siłowni. Takie miejsce utrzymuje się właśnie z treningów personalnych a koszt utrzymania takiego miejsca i zapewnienia odpowiednich warunków i jakości jest bardzo wysoki.
  • Wpływ na cenę treningu i tak duże jej zróżnicowanie może mieć także to, czy Trener prowadzi legalną działalność gospodarczą i płaci podatki czy też pracuje na czarnym rynku. W tej drugiej sytuacji Trener często może proponować niższą stawkę.

Online czy na żywo?

Od momentu pandemii rozpowszechniły się treningi personalne online. Przez kilka miesięcy nie było możliwości spotykać się z trenerem na żywo, więc trening przez kamerkę był świetnym rozwiązaniem. Ja również prowadziłam w ten sposób treningi personalne.

Kiedy będzie to dobre rozwiązanie? Z pewnością, gdy w twojej okolicy nie ma możliwości ćwiczenia na żywo z trenerem personalnym. Takie spotkania online dadzą ci o wiele więcej korzyści niż sam plan treningowy czy ćwiczenia filmikami na YouTube, które w żaden sposób nie są spersonalizowane. Takie treningi to też ogromna oszczędność czasu. Włączasz kamerkę w momencie rozpoczynania treningu i już na nim jesteś. Bez tracenia czasu na dojazdy. Będzie to z kolei minus dla osób, które lubią na trening wyjść z domu i mieć czas tylko dla siebie, bez kłócących się za ścianą dzieci.

Przyznam szczerze, że w mojej ocenie większą wartością są treningi na żywo. Mam więcej możliwości, aby zobaczyć z każdej strony jak moja podopieczna ćwiczy, ustawia ciało, czy poprawić ją lub sprawdzić napięcie mięśni, np. brzucha dotykając ją. W studiu treningowym mam też o wiele więcej sprzętu, który mogę podczas treningu wykorzystać. Ograniczeniem bywa też czasem niestabilne łącze internetowe czy mała przestrzeń u podopiecznej i konieczność częstego przestawiania kamerki, żebym mogła ją widzieć w całości.

Treningi online dobrze sprawdziły mi się z osobami, które już wcześniej ćwiczyły ze mną na żywo i miały solidne podstawy. Dużo trudniej było mi budować te bazy z osobami, które dopiero zaczynały swoją przygodę z ćwiczeniami.

Niemniej jednak, jeśli zależy Ci na indywidualnych treningach, oszczędności czasu i nie masz możliwości ćwiczyć z trenerem personalnych na żywo, to treningi online będą dobrym rozwiązaniem.

Mam nadzieję że ten artykuł będzie dla ciebie pomocny gdy zdecydujesz się poszukać dobrego trenera personalnego. Jednocześnie też zapraszam cię na bezpłatną konsultację z trenerem personalnym w moim studio treningowym (kliknij, aby dowiedzieć się więcej).

Może też zainteresować Cię artykuł – Jak przełamać strach przed pójściem na siłownię? (kliknij, aby przejść do artykułu)

Autor: Karolina Jarosz