Jeśli obserwujesz nas na Facebook’u to z pewnością wiesz już, jak wiele zalet niesie ze sobą regularna aktywność fizyczna. Zaniedbując ją latami, narażasz swój organizm na różnego rodzaju urazy, a ryzyko zachorowalności na wiele chorób wzrasta. Już sam ten fakt, powinien Cię motywować do wdrożenia jej w swoje życie! Jeśli jednak ciągle „coś” staje Ci na przeszkodzie – zachęcam do przeczytania poniższych rad, które pomogą Ci zacząć trenować i uczynić z tej czynności zdrowy nawyk!

Jak to zrobić?

 1. Planuj
  Znajdź w niedzielę chwilę dla siebie, usiądź z kartką i długopisem w dłoni i zaplanuj cały kolejny tydzień! Często nie wystarczy pomyśleć – „zrobię 3 treningi w tym tygodniu”. Liczą się konkrety! Kiedy to zrobisz? O której godzinie? Zapisz to! Zapisywanie ma moc sprawczą! Znajdź pustą lukę w swoim kalendarzu i wypełnij ją treningiem! Zanotowałaś? Klamka zapadła… teraz nie możesz zawieść!
 1. Mierz siły na zamiary
  Nie planuj 5-ciu treningów w tygodniu jeśli wiesz, że Twój grafik jest napięty i nie będziesz w stanie tak często ćwiczyć! Zdecydowanie lepiej zaplanować 3 treningi i je zrealizować, niż ćwiczyć 5/6 razy w tygodniu i szybko się zniechęcić.
 1. Wyznacz sobie priorytety
  Zweryfikuj, które rzeczy są konieczne do zrobienia, a wyklucz te zbędne, które sama sobie narzucasz! Czasem „pranie może poczekać”, obiad można zjeść na mieście, a dziecko z przedszkola odbierze mąż…
  Często wmawiamy sobie, że mamy dużo do zrobienia, jednocześnie nie pozwalając sobie w tym pomóc. Koniec z tym! Trzecie w tym tygodniu pranie zastąp treningiem – świat się nie zawali, a Ty w końcu zrobisz coś dla siebie!
 1. Uprawiaj taką aktywność jaką lubisz
  Nie musisz chodzić na zajęcia fitness, skoro ich forma do Ciebie nie przemawia! Znajdź coś, co polubisz… Opcji jest wiele: taniec, zumba, stretching, pilates, joga, a może sztuki walki lub treningi personalne? Próbuj do skutku i znajdź aktywność, która będzie sprawiać Ci radość!
 1. Porzuć zasadę „wszystko albo nic”
  Lepsze pół godziny ćwiczeń, niż ich brak! Dlatego nie poddawaj się, jeśli będziesz musiała zostać chwilę dłużej w pracy, bądź wypadnie Ci coś niespodziewanego! W takich okolicznościach być może godzinny trening będzie Ci ciężko wykonać, ale pół godziny na pewno gdzieś wygospodarujesz. Lepsze to niż nic! 
 1. Śledź swoje postępy i motywuj się nimi
  Mierz obwody, zapisuj zmiany, które nastąpiły w Twoim ciele, samopoczuciu i psychice. Może czujesz się lepiej, częściej się uśmiechasz, masz więcej energii? Może stałaś się pewniejsza siebie i w końcu uwierzyłaś, że nie ma rzeczy niemożliwych? Może przestały Cię boleć plecy i zauważyłaś, że mniej się garbisz?
  Załóż sobie zeszyt, w którym będziesz zapisywać nawet drobne zmiany. Sama zdziwisz się, jak wiele ich będzie! *
 1. Przyłącz się do grupy wsparcia
  Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia i motywacji dołącz do grupy, w której ludzie z podobnymi problemami dzielą się swoją historią. Motywuj się, patrząc na ich postępy – oni dali radę? Tobie też się uda! Nie Ty jedna chcesz lepiej wyglądać, nie Ty jedna chcesz być zdrowsza, nie Ty jedna chcesz czuć się dobrze w swoim ciele!
  Zwracaj uwagę na osoby, które już osiągnęły ten cel, analizuj ich postępowanie… Są one dowodem na to, że jeśli bardzo chcemy to nie ma rzeczy niemożliwych!

Wdrożenie regularnych treningów do swojego życia początkowo wymaga wiele wysiłku i pracy. Jeśli jednak: znajdziesz aktywność, którą polubisz, zaplanujesz ją na określony czas, a jej efekty będziesz traktować jako motywację do działania – istnieje duża szansa, że uczynisz z tej czynności swój nawyk! Wówczas moje rady nie będą Ci już potrzebne… Sama odczujesz na własnej skórze, ile korzyści niesie ze sobą regularny trening. 😉

* zakładając, że będziesz trenować regularnie 

Mogą Cie również zainteresować artykuły:

Autor: Kasia Wolna