Z wielką radością zauważam, że my Polacy coraz bardziej o siebie dbamy! Częściej robimy badania lekarskie, zaczynamy zwracać uwagę na jakość jedzenia, korzystać z usług fizjoterapeuty, czy trenera personalnego. Moim zdaniem jest to inwestycja w swoje zdrowie i samopoczucie, która zwróci się nie tylko w podeszłym wieku (wydamy mniej na lekarstwa), ale także już teraz – w codziennym funkcjonowaniu, efektywności pracy, czy jakości czasu spędzanego z bliskimi.

Czy warto?

Według mnie TAK! 

Pamiętaj, że „Jedyną pewną inwestycja jest inwestycja w siebie”.

Tym tekstem chciałabym rozwiać wszelkie wątpliwości z jakimi być może borykasz się stojąc przed decyzją, czy nawiązać współpracę z trenerem personalnym. Moje przemyślenia będą dotyczyły treningu osób, które chcą lepiej wyglądać, lepiej się czuć, być sprawniejszymi, czy zdrowszymi – dla siebie. Nie poruszam tutaj tematu sportowców – czyli osób trenujących zawodowo.

Dla kogo trening personalny?

Ciśnie mi się na język, aby napisać „dla każdego”. A to dlatego, że każdy z nas powinien się ruszać! Nasz tryb życia przez ostatnie dziesięciolecia zmienił się z aktywnego (praca fizyczna) w siedzący. Powinnyśmy jednak pamiętać aktywności i o tym, że „ruszać się” należy w prawidłowy sposób. Nie nauczysz się tego z popularnych w sieci filmów z ćwiczeniami. Jasne, dzięki takim zestawom zmęczysz się, pot będzie lał się strumieniami, nastąpi eksplozja endorfin, ale prędzej czy później może dojść do kontuzji. 

Nie zrozum mnie źle! Uważam, że każdy rodzaj ruchu, który sprawia Ci przyjemność jest dobry o ile prawidłowo wykonujesz ćwiczenia. Dlatego warto wcześniej zgłosić się do trenera, który pomoże Ci zacząć:
– dobierze odpowiednie ćwiczenia do Twojego aktualnego stanu zdrowia, sprawności, ewentualnych ograniczeń ruchowych, wad postawy i oczywiście do Twoich celów treningowych,
– nauczy odpowiedniej techniki ćwiczeń.
Wówczas, tak przygotowana możesz śmiało skakać na macie w domowym zaciszu.

Współpraca z trenerem personalnym to również dobra motywacja do wprowadzenia nawyku regularnych ćwiczeń. Kiedy umówisz się z kimś na trening to prawdopodobieństwo, że ten trening zrealizujesz jest o wiele większe. Wiem jak to jest kiedy podejmujemy decyzję o ćwiczeniu w domu, czy też o systematycznym uczęszczaniu na siłownię, a następnie znajdujemy milion powodów, aby tego nie robić. 

Trener ma za zadanie zaplanować dla Ciebie odpowiedni trening. Ty nie musisz się tym martwić i przede wszystkim nie musisz się na tym znać! Wybierze ćwiczenia, które przybliżą Cię do celu – nie zawsze ulubione, ale na pewno skuteczne. To dlatego często trener ma swojego trenera 😉

Trener będzie również monitorował Twoje postępy. Będzie wiedział, kiedy należy coś zmienić, dodać obciążenie, zwiększyć intensywność, czy postawić na delikatne, rozluźniające ćwiczenia, w momencie gdy zauważy, że Twoje ciało tego potrzebuje. Trener pokaże Ci efekty Twoich działań, kiedy Ty, patrząc na siebie krytycznym okiem nie będziesz potrafiła ich dostrzec.

Komu zatem polecam trening personalny?

 • każdej osobie, która chce bezpiecznie zadbać o swoje zdrowie, samopoczucie, sprawność czy sylwetkę,
 • każdej osobie, która nie wie jak zacząć i potrzebuje przewodnika w fit świecie,
 • każdej osobie, która zaczynała milion razy i kończyła z efektem jojo, a obecnie straciła zapał i chęci do kolejnych prób,
 • każdej osobie, która potrzebuje wsparcia i motywacji,
 • każdej kobiecie, która chce przygotować się do ciąży, ćwiczyć bezpiecznie w ciąży, a po urodzeniu maluszka w odpowiednim czasie wrócić do formy,
 • każdej osobie z bólami pleców, czy karku, wynikającymi z długich godzin spędzonych w pozycji siedzącej i często pod działaniem dużego stresu,
 • każdej osobie, która chciałaby wrócić do sprawności po kontuzji (tu jednak polecam wybrać trenera, który współpracuje z fizjoterapeutą i rozpoczęcie od konsultacji z nim, aby mieć pewność, co do wskazań i przeciwwskazań do treningu),
 • każdej osobie, którą krępuje samodzielne wyjście na siłownię, wynikające z braku wiedzy – co i jak robić,
 • każdej osobie, która chce poprawić swoje osiągnięcia treningowe pod okiem profesjonalisty,
 • każdej osobie, dla której ważne jest jej ciało.

Jak powinien wyglądać trening personalny?

Przede wszystkim powinien się rozpocząć od wstępnej konsultacji. Trener powinien przeprowadzić z Tobą wywiad, w którym szczegółowo wypyta o Twój stan zdrowia, samopoczucie, przebyte kontuzje, dolegliwości bólowe, tryb życia i dotychczasową aktywność fizyczną. Bardzo ważne jest określenie celów treningowych, czyli tego, co TY chciałabyś osiągnąć. Następnie, odbywa się trening testowy, po którym (dzięki wszystkim zebranym informacjom) trener może przygotować plan działania skrojony na Twoją miarę.

Podczas treningów uwaga trenera będzie skupiona tylko na Tobie. Masz czuć się bezpieczna i „zaopiekowana”. Trener ma aktywnie prowadzić trening – obserwując Cię, asekurując, dając wskazówki. 

Istotne jest, czy trener już od momentu rozpoczęcia treningu interesuje się Twoim samopoczuciem i stanem zdrowia. Czasem bywa tak, że musimy zmienić założenia treningowe na dany dzień, aby pomagać, nie szkodzić.

Czym się różni trening personalny od zajęć grupowych?

Przede wszystkim trening personalny jest dostosowany do CIEBIE! Uwzględnia Twój cel, poziom wytrenowania, przeciwwskazania zdrowotne, przebyte kontuzje. Zajęcia grupowe są przygotowane dla grupy osób, w której poziom zaawansowania osób ćwiczących, bądź cele mogą być bardzo różne. Oczywiście, jeśli lubisz takie zajęcia, grupa Cię motywuje i daje fajną energię to jestem na tak! 

Jednak jeśli jesteś osobą początkującą i tak zaczęłabym od współpracy z trenerem personalnym, aby nauczyć się poprawnie ćwiczyć. Niestety na zajęciach, gdzie w jednej sali jest 15-30 osób instruktor nie ma czasu, aby poświęcić każdemu kilka/kilkanaście minut na korygowanie błędów. Wiem to z własnego doświadczenia, ponieważ dawno temu, przez trzy miesiące prowadziłam zajęcia grupowe i bardzo bolało mnie, że nie mam możliwości poinstruować każdej z ćwiczących osób. Natomiast musicie być świadomi, że każdy z nas jest inny, potrzebuje różnej ilości czasu i indywidualnego podejścia.

Trening personalny pozwala zbudować relację. Trener będzie osobą, która znajdzie sposób jak Cię zmotywować, będzie wiedział, co zrobić gdy masz gorszy dzień. Będzie Twoim nauczycielem i wsparciem.

Za co tak naprawdę płacisz?

Tutaj wrócę do tematu tego wpisu. Owszem, trening personalny jest pewnego rodzaju luksusem. Kosztuje o wiele więcej niż karnet na siłownię, czy zajęcia grupowe – często nie rozumiemy dlaczego. Ale wiedzcie, że cena za trening personalny to nie tylko godzina spędzona z trenerem, ale także:

 • czas konsultacji, podczas której trener chce poznać Ciebie, Twoje cele, stan zdrowia (u nas w YouCan Studio takie spotkanie jest bezpłatne),
 • czas, w którym trener przygotowuje dla Ciebie plan treningowy,
 • setki godzin, jakie Twój trener spędza na szkoleniach, najczęściej w weekendy, rezygnując z odpoczynku, po to, aby stale podnosić poziom swoich kompetencji i móc pomagać Ci w jak najlepszy sposób (to nie tylko zainwestowany czas, ale również duże pieniądze),
 • to czas jaki trener spędza pomiędzy treningami czytając książki, słuchając podcastów, aby mieć jak największą wiedzę, którą się z Tobą podzieli,
 • to czas i pieniądze przeznaczone na marketing, aby do Ciebie dotrzeć 😉
 • to także koszt użytkowania / utrzymania miejsca, w którym odbywają się treningi. Jeśli jest to siłownia musisz dodatkowo dokupić karnet. Natomiast jeśli jest to małe, kameralne studio treningu personalnego, jak nasze, zazwyczaj nie ponosisz już dodatkowych kosztów poza ceną treningu. Wtedy takie miejsce utrzymuje się tylko z treningów, a zapewnienie komfortowych warunków ćwiczeń wymaga dużych kosztów.

Jak wybrać trenera personalnego?

Przyznam szczerze, że jest to moim zdaniem trudny orzech do zgryzienia. W czasach social media łatwo przychodzi kreowanie wizerunku profesjonalisty, nawet kiedy się nim nie jest. Myślę, że poszukiwania rozpoczęłabym od zapytania znajomych z kim ćwiczą. Takie polecenie wydaje się najbardziej wiarygodne.

Jeśli nie ma takiej możliwości i musisz szukać na własną rękę, wyszukaj Trenerów w lokalizacji jaka Ci odpowiada i poobserwuj ich przez jakiś czas w mediach społecznościowych. Zazwyczaj właśnie tam będziesz mogła poczytać opinie ćwiczących z nim podopiecznych. Ważne, aby trener odpowiadał Ci też osobowością – w końcu będziesz się z nim regularnie spotykać. 😉 

Zwróć uwagę na to, jak często osoba ta uczestniczy w szkoleniach. Jeśli zrobiła dwa kursy i osiadła na laurach twierdząc, że wie wszystko – to nie będzie dobry wybór…

Ja osobiście uważam, że warto zgłosić się do miejsca, w którym pracuje zespół trenerski. W takich placówkach trenerzy wzajemnie się siebie radzą (jeśli zajdzie taka potrzeba) i w ten sposób pośrednio możesz korzystać z wiedzy kilku osób. Tak to właśnie wygląda w naszym YouCan Studio. Naszą ekipę tworzą trenerzy specjalizujący się w różnych formach, czy zakresach treningu, więc masz wybór! Ponadto często się konsultujemy i wymieniamy między sobą cenne spostrzeżenia.

Gdy już wybierzesz trenera i się z nim skontaktujesz, zwróć uwagę, czy zaprosi Cię na wstępną konsultację, czy od razu będzie chciała Cię „zajechać”. Jeśli to drugie – uciekaj! Ta pierwsza konsultacja jest o tyle ważna, że daje Ci pewien obraz – jak pracuje trener i jak będą wyglądały treningi z nim.

Jeżeli podczas treningów czujesz, że trener nie poświęca Ci wystarczającej uwagi, a zamiast tego przegląda Instagrama, czy cokolwiek innego – zmień trenera! To Twój czas!

Ufff… Chyba trochę się rozpisałam, ale wiecie… Trening personalny to dla mnie temat rzeka!
Jeśli jednak masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości to pisz śmiało, a z przyjemnością na nie odpowiem! 🙂

Autor: Karolina Jarosz