Jak większość kobiet – my też kochamy szpilki, ale czy nasze stopy podzielają to zamiłowanie? Okazuje się, że niekoniecznie.
Nie chcemy zniechęcać Cię do noszenia butów na obcasie, bo wiemy, że często praca czy uroczyste okazje tego wymagają, ale chcemy przybliżyć Ci konsekwencje, jakie mogą wystąpić w całym ciele (nie tylko stopie) w wyniku noszenia szpilek. Podpowiemy również, jak zmniejszyć ich skutki.

Stopa jest fundamentem naszego ciała, ważnym ogniwem aparatu ruchu, m.in. stanowi punkt podporu z podłożem i przede wszystkim – odpowiada za stabilizację i równowagę. Jej ustawienie, urazy, dysfunkcje a także odczuwane bodźce podczas chodu czy stania są przenoszone wyżej, np. na kolana i biodra, ze względu na mięśniowo-powięziowe połączenia w naszym ciele. Wszelkie nieprawidłowości wpływają na obciążenie i destabilizację więzadeł wzmacniających stawy stopy. Gdy więzadła nie spełniają swojej funkcji, przejmują ją mięśnie, które nie są do tego przeznaczone. Powoduje to nieprawidłowe napięcie oraz ból.

Kiedy nasza stopa jest usztywniona w bucie na obcasie, zwiększone jest obciążenie na przedniej części stopy i palcach. Nawet do 75% masy ciała zostaje przeniesione na przodostopie, przez co zostaje zostaje utrudniony przepływ krwi i limfy, co może spowodować obrzęki, które pewnie niejedna z nas zaobserwowała.
Niestety szpilki mogą powodować również halluksy i płaskostopie, będące następstwem obniżenia łuku poprzecznego stopy. Zwiększa się także prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, a pojawiające się odciski zmieniają mechanikę chodu, ponieważ stopa ustawia się tak, by nie odczuwać bólu.

Buty na obcasie wpływają również na ustawienie całej postawy ciała. Kolana utrzymywane są w przeprostach a miednica w przodopochyleniu. Powoduje to przesunięcie narządów wewnętrznych do przodu, pojawiają się nadmierne napięcia pomiędzy łopatkami i skrócenie w odcinku szyjnym. Takie nieprawidłowe ustawienie ciała może objawiać się bólem w wyniku napięć, dolegliwościami gastrycznymi, bólami głowy, czy nawet problemami z nietrzymaniem moczu i bolesnymi stosunkami.

Jak już wcześniej wspomniałyśmy noszenie szpilek wpływa na zmianę długości mięśni w całym ciele. Nadmiernie skrócone będą m. in. mięśnie: rozcięgno podeszwowe, brzuchaty i płaszczkowaty łydki, ścięgno achillesa, prosty uda, pośladkowy średni, biodrowo-lędźwiowy, czworoboczny lędźwi, prostownik grzbietu,mostkowo-obojczykowo-sutkowe, mięśnie podpotyliczne.
Nadmiernie wydłużone będą m.in. mięśnie: mięśnie brzucha, pośladkowy wielki, kulszowo-goleniowe, przywodziciele.

Co zatem zalecamy robić?
Staraj się wybierać wygodne buty – jeśli tylko masz możliwość wybierz koturny lub buty na słupku – są bardziej stabilne niż cienka szpilka. Jeśli masz możliwość – jak najczęściej zdejmuj buty i chodź boso.
Zadbaj również o prawidłową długość mięśni poprzez stretching i ćwiczenia przy zachowaniu prawidłowej postawy. Zachęcamy do masowania i mobilizacji stóp, wystarczy kilka prostych ćwiczeń, np. przy użyciu piłeczki.

Przykładowe ćwiczenia, które możesz samodzielnie wykonać w domu przedstawiamy na filmie pod linkiem STOPA-mobilizacja.

Bibliografia
Buty na obcasie, Honorata Dziel, Body Challenge, nr 14

Autor: YouCan Team