Wokół stretchingu będącego elementem treningu powstało wiele kontrowersji: czy praktykować, jak, kiedy, w jakim celu? Czy może lepsze będzie rolowanie, masaż piłeczką, bądź mobilizacje z gumą?
Z pewnością rozciąganie powinno być zaplanowane w sposób indywidualny,
uwzględniając potrzeby Twojego ciała, jak również mobilność i stabilność poszczególnych części ciała, jakiej wymaga uprawiana przez Ciebie dyscyplina sportu.
Dziś chcę Cię zachęcić do stretchingu, który może być świetnym sposobem na odprężenie po ciężkim dniu, a także czasem, który w pełni poświęcisz sobie. W świecie, w którym żyjemy intensywnie, szybko, nierzadko w ogromnym stresie, spędzając godziny przy komputerze, nieustannie pobudzani przez bodźce wynikające z ciągłego bycia online – sesja rozciągania nie tylko rozluźni napięte mięśnie, ale również może być formą medytacji.
Aby tak się stało zadbaj o odpowiednie warunki, w których będziesz w stanie się zrelaksować. Polecam Ci wieczorne rozciąganie, które połączone z odpowiednim oddechem pozwoli Ci wyciszyć się po całym dniu, co wpłynie pozytywnie na jakość Twojego snu. Takie ćwiczenia zwiększą również Twoją świadomość ciała i koncentrację. Poczujesz rozluźnienie mięśni i uspokoisz umysł.
Jak sama widzisz, stretching może nieść szereg korzyści zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Poniżej zaprezentuję ćwiczenia, które lubię wykonywać, aby rozluźnić całe ciało. Najpierw jednak kilka zasad udanego stretchingu:
- Zaplanuj czas na rozciąganie. Zadbaj o to, żeby nikt Ci nie przeszkadzał. Nie spiesz się.
- Zorganizuj odpowiednie warunki. Jeśli chcesz, aby rozciąganie przyniosło Ci efekt rozluźnienia i wyciszenia rozważ przygaszenie światła i włączenie relaksacyjnej muzyki.
- Poprzedź rozciąganie rozgrzewką.
- W trakcie rozciągania rozluźnij się. Nie napinaj ciała. Jeśli dana pozycja nie pozwala Ci na rozluźnienie, zmniejsz zakres ruchu.
- Nie przekraczaj granicy bólu. Rozciąganie powinno sprawiać lekki dyskomfort, ale nie ból który spowoduje napięcie ciała i brak oddechu.
- Pamiętaj o odpowiednim oddechu (link). Oddychaj powoli, głęboko i swobodnie, bez zatrzymywania oddechu.
Jeśli ćwiczenie sprawia Ci ból inny niż uczucie rozciągania i nie jesteś pewna czy właściwie je wykonujesz – nie rób go, a swoje odczucia skonsultuj się z fizjoterapeutą lub trenerem. Być może to ćwiczenie nie jest dla Ciebie, lub niewłaściwie je wykonujesz.
Autor: Karolina Jarosz