Wokół stretchingu będącego elementem treningu powstało wiele kontrowersji: czy praktykować, jak, kiedy, w jakim celu? Czy może lepsze będzie rolowanie, masaż piłeczką, bądź mobilizacje z gumą?
Z pewnością rozciąganie powinno być zaplanowane w sposób indywidualny,
uwzględniając potrzeby Twojego ciała, jak również mobilność i stabilność poszczególnych części ciała, jakiej wymaga uprawiana przez Ciebie dyscyplina sportu.

Dziś chcę Cię zachęcić do stretchingu, który może być świetnym sposobem na odprężenie po ciężkim dniu, a także czasem, który w pełni poświęcisz sobie. W świecie, w którym żyjemy intensywnie, szybko, nierzadko w ogromnym stresie, spędzając godziny przy komputerze, nieustannie pobudzani przez bodźce wynikające z ciągłego bycia online – sesja rozciągania nie tylko rozluźni napięte mięśnie, ale również może być formą medytacji.
Aby tak się stało zadbaj o odpowiednie warunki, w których będziesz w stanie się zrelaksować. Polecam Ci wieczorne rozciąganie, które połączone z odpowiednim oddechem pozwoli Ci wyciszyć się po całym dniu, co wpłynie pozytywnie na jakość Twojego snu. Takie ćwiczenia zwiększą również Twoją świadomość ciała i koncentrację. Poczujesz rozluźnienie mięśni i uspokoisz umysł.

Jak sama widzisz, stretching może nieść szereg korzyści zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Poniżej zaprezentuję ćwiczenia, które lubię wykonywać, aby rozluźnić całe ciało. Najpierw jednak kilka zasad udanego stretchingu:

  1. Zaplanuj czas na rozciąganie. Zadbaj o to, żeby nikt Ci nie przeszkadzał. Nie spiesz się.
  2. Zorganizuj odpowiednie warunki. Jeśli chcesz, aby rozciąganie przyniosło Ci efekt rozluźnienia i wyciszenia rozważ przygaszenie światła i włączenie relaksacyjnej muzyki.
  3. Poprzedź rozciąganie rozgrzewką.
  4. W trakcie rozciągania rozluźnij się. Nie napinaj ciała. Jeśli dana pozycja nie pozwala Ci na rozluźnienie, zmniejsz zakres ruchu.
  5. Nie przekraczaj granicy bólu. Rozciąganie powinno sprawiać lekki dyskomfort, ale nie ból który spowoduje napięcie ciała i brak oddechu.
  6. Pamiętaj o odpowiednim oddechu (link). Oddychaj powoli, głęboko i swobodnie, bez zatrzymywania oddechu.

Jeśli ćwiczenie sprawia Ci ból inny niż uczucie rozciągania i nie jesteś pewna czy właściwie je wykonujesz – nie rób go, a swoje odczucia skonsultuj się z fizjoterapeutą lub trenerem. Być może to ćwiczenie nie jest dla Ciebie, lub niewłaściwie je wykonujesz.

Autor: Karolina Jarosz