Jeśli zostałaś obdarzona przez los ponadprzeciętnym rozmiarem biustu, prawdopodobnie dobrze wiesz, że znalezienie odpowiedniego stanika sportowego jest równie ciężkie co zrobienie 100 burpeesów, do których będziesz go potrzebować. 🙂 Jednak pomimo tego, że poszukiwania ideału bywają trudne, na pewno warto poświęcić na nie trochę czasu.

Czy wiesz, że podczas intensywnych ćwiczeń Twoje piersi mogą zmieniać swoje położenie nawet o ponad 10cm? Powoduje to ogromne obciążenie więzadeł Coopera, które utrzymują Twój biust w stabilnej pozycji. Jeśli więzadła te nie są odpowiednio wspierane, mogą się nieodwracalnie rozciągnąć i sprawić, że Twój biust zacznie wyglądać niekorzystnie. Jeśli mając większe piersi liczysz na to, że elastyczny top z gumką pod biustem podczas ćwiczeń wystarczy, przemyśl to jeszcze raz!

Właścicielki mniejszych biustów mają większą dowolność w wyborze staników. Mogą sobie pozwolić na kupno takiego, który najbardziej im się podoba lub jest po prostu tani. Jednak mając większy biust powinnaś zwracać uwagę przede wszystkim na praktyczność. Pamiętaj, że noszenie niewłaściwego rozmiaru biustonosza może być przyczyną wielu problemów, w tym bólu pleców, ramion, karku, podrażnień skóry (spowodowanych przez otarcia), a nawet wspomnianego już wcześniej uszkodzenia więzadeł, czego rezultatem jest ból piersi i ich opadanie.

Na co warto zwracać uwagę kupując stanik sportowy?

 1. W przypadku skocznych aktywności (bieganie, crossfit, zumba, fitness) najważniejsze jest to, żeby wybrać stanik z fiszbinami. Zwiększają one poziom stabilności piersi i nadają im ładny kształt. Fiszbiny powinny okalać pierś i nie mogą się nigdzie „wżynać”.
 2. Ramiączka z kolei powinny być miękkie, dobrze wyregulowane i na tyle szerokie, aby nie wbijać się w ciało. Dodatkowym atutem jest możliwość spięcia ich z tyłu.
 3. Jeśli chodzi o miseczki – piersi powinny całkowicie je wypełniać w sposób nie powodujący wybrzuszania się ich nad górną krawędzią biustonosza.
 4. Ostatnią rzeczą, do której niestety zazwyczaj nie przykłada się uwagi jest mostek – centralna część stanika, która łączy ze sobą dwie miseczki. Bardzo ważne jest, by biustonosz nie robił efektu „uniboob”, czyli nie powodował zlewania się biustu w jedną pierś. Jeśli dobrze dobrałyśmy rozmiar stanika, mostek powinien przylegać do klatki piersiowej.

Jak określić swój rozmiar?

Najlepszym sposobem będzie udanie się do profesjonalnej brafitterki, która odpowiednio nas pomierzy i pomoże w dopasowaniu odpowiedniego rozmiaru biustonosza. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, a stanik chcemy zamówić przez internet, powinnyśmy pomierzyć się same. Jak to zrobić?

 • Zmierz obwód ciała pod biustem.
  Weź centymetr krawiecki i ciasno owiń się nim bezpośrednio pod biustem. Wynik pozwoli określić pasujący na Ciebie rozmiar (np. jeśli uzyskałaś wartość pomiędzy 68-72cm to Twój rozmiar to 70, 73-77cm to 75, itd.). Dobrze dobrany biustonosz z odpowiednim obwodem podtrzymuje biust w 80%. Możesz to sprawdzić zsuwając ramiączka na boki. Co więcej – nie powinien on przesuwać się w górę i w dół, ani utrudniać oddychania.
 • Drugi krok to prawidłowe określenie rozmiaru miseczki.
  Pomiaru dokonujemy w biustonoszu (bez wewnętrznych wkładek). Centymetr przyłóż do piersi w ich najszerszym punkcie.
 • Uzyskane pomiary odszukaj w tabeli rozmiarów (dostępne w internecie). Pozwoli Ci to określić rozmiar miseczki.

Kupując przez internet, warto zamówić kilka rozmiarów (np. obwód 65 i 70 i kilka wariantów miseczek zbliżonych do Twojego wyniku). Mając porównanie, lepiej wybierzesz ten, który najlepiej leży i daje najwięcej wsparcia.

Dlaczego wybieram Panache Sport?
Po kupieniu pierwszego stanika Panache Sport poczułam ogromną różnicę. Od razu pożałowałam tych wszystkich lat „przeskakanych” i „przebieganych” w stanikach sportowych nie dających odpowiedniego wsparcia. Koszt biustonosza tej firmy może początkowo przerazić, ale zdecydowanie jest on wart swojej ceny!
Staniki sportowe Panache Sport być może wygląda trochę jak zbroja (mocno zabudowane, bez zbędnych udziwnień), ale co najważniejsze, taką też funkcję pełnią – dając odpowiednią podporę i znacznie podnosząc komfort ćwiczeń. 😉

Autor: Katarzyna Sikora