Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie każdy chce i ma możliwość ćwiczyć na siłowni lub w studiu treningu personalnego. Co prawda my (#youcanteam) rekomendujemy na początek kilka sesji z trenerem, aby nauczyć się techniki ćwiczeń i poznać możliwości swojego ciała pod okiem profesjonalisty. Wiem jednak, że nie zawsze jest to realne.

Wiele dziewczyn decyduje się na tak zwane „ćwiczenia z płyty” i wykonuje treningi w domowym zaciszu. Często jednak są to ćwiczenia z ciężarem własnego ciała, bardzo intensywne, które po pewnym czasie się nudzą, przy czym dodatkowo nie wykorzystany zostaje pełen potencjał treningowy.

Zainwestowanie niewielkich pieniędzy pomoże urozmaicić ćwiczenia i stworzyć dodatkowe możliwości treningowe. W zależności od budżetu jakim dysponujesz możesz na taką domową siłownię wydać od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zacznijmy od tego, kto szczególnie może zainteresować się sprzętem do ćwiczeń w domu. Taką domową siłownię polecam:

  • Młodym Mamom, które mogą wykorzystać czas kiedy maluszek śpi i poćwiczyć chociażby przez 15 min. Droga Mamo! Pamiętaj jednak, aby najpierw dostać zielone światło na ćwiczenia od fizjoterapeuty uroginekologicznego.
  • Wszystkim zapracowanym, spędzającym wiele godziny w pracy, dla których dojazd na siłownię to zbyt duża inwestycja czasu, co mogłoby się przełożyć na np. mniejszą ilość czasu na sen.
  • Osobom mieszkającym w miejscowościach, w których nie ma siłowni.
  • Osobom, które nie przepadają za klimatem siłowni i czują się lepiej ćwicząc w domowym zaciszu.

Nie polecam Ci wydawania dużej ilości pieniędzy zanim jeszcze polubisz się z ćwiczeniami i na dobre wciągniesz w treningi – chyba, że potraktujesz to jako dodatkową motywację! Taki mini zestaw od którego proponuję Ci zacząć może zawierać 3 pozycje:

  1. Mata do ćwiczeń – zdecydowanie warto w nią zainwestować, ponieważ zwiększy komfort, a także bezpieczeństwo treningów. Na siłowniach zazwyczaj jest odpowiednia podłoga, której raczej w domu nikt nie posiada. Natomiast na macie wykonasz wiele ćwiczeń nie ślizgając się. W dodatku jest szansa, że ta inwestycja zachęci Cię do częstszego podejmowania aktywności. Koszt takiej maty może się wahać między 30-300 zł. Polecam Ci zakupić taką za 70-80 zł – jakość powinna być na początek wystarczająca.
  2. Gumy oporowe – niedrogi i zajmujący bardzo mało miejsca gadżet do ćwiczeń. Możesz je zabrać na wyjazdy, bez obawy, że zajmą Ci pół walizki. Gumy możesz wykorzystać do ćwiczeń aktywacyjnych na początku treningu, jako utrudnienie do ćwiczeń siłowych, czy na koniec, jako „ćwiczenie pompujące”, np. nasze ulubione pośladki. Gumy często dostępne są w zestawach po 3-4 sztuki, w których każda różni się oporem. Koszt to ok. 30-40 zł.
  3. Zestaw hantli. Jestem zwolenniczką ćwiczeń siłowych, które pięknie modelują kobiecą sylwetkę (więcej o treningu siłowym dla kobiet przeczytasz w artykule – Trening siłowy sposób na kobiecą sylwetkę). Polecam Ci więc zakup zestawu hantli, do domowego użytku, gdzie możesz regulować obciążenie (zakładamy przecież, że będziesz coraz silniejsza). W dodatku w zależności od partii mięśniowej i ćwiczenia będziesz potrzebowała innego obciążenia. Ja kilka lat temu, kiedy jeszcze ćwiczyłam w domu, kupiłam taki zestaw w Decathlonie. Jest nadal dostępny więc podrzucam Ci link >> https://www.decathlon.pl/zestaw-20-kg-id_8491831.html. Koszt to 160 zł.

Jak więc widzisz, taki podstawowy sprzęt do domowego treningu, który da Ci wiele możliwości kupisz za niecałe 300 zł. Będzie to inwestycja na długi czas, którą moim zdaniem warto ponieść, jeśli Twoim celem są ćwiczenia w domu.

Mimo wszystko, tak jak wspominałam na początku idealnie byłoby zacząć od kilku spotkań z trenerem, który nie tylko nauczy Cię odpowiedniej techniki ćwiczeń, ale także rozpisze plan treningowy. Pozwoli to na zoptymalizowanie treningów pod Twoim kątem: przyspieszy efekty ćwiczeń, spowoduje odpowiedni progres. Wiem, że taka idealna sytuacja z różnych przyczyn nie zawsze jest możliwa. Właśnie dla takich osób, oraz wszystkich dziewczyn, które żałują, że jedyną lokalizacją YouCan Studio jest Kraków (nie mamy planów ekspansji na inne miasta ;)), przygotowaliśmy Klub online Aktywne z YouCan – www.youcan-studio.pl/klub.

Jest to świetne rozwiązanie dla wszystkich kobiet, które nie mogą ćwiczyć w naszym studio, a chciałyby zadbać o swoje ciało, zdrowie i samopoczucie. Będąc członkinią Klubu otrzymasz plan treningowy z video instrukcją, wyjaśniającą w jaki sposób wykonać dane ćwiczenie oraz zalecenia żywieniowe i zdrowe jadłospisy, aby Twoja dieta wspierała efekty treningów.

Przez 3 miesiące naszej przygody, bo tyle trwa pierwsza edycja klubu, będziemy Cię wspierać i motywować, a dzięki grupie wsparcia na Facebooku (w której będziesz mogła uczestniczyć) poznasz inne kobiety z którymi będziesz dążyć do celu.

Klub online Aktywne z YouCan to także wiedza przekazywana w formie webinarów i nagrań video. Zależy nam na tym, żebyś poznała zasady zdrowego stylu życia i utrzymała osiągnięte efekty przez długie lata.

Już teraz możesz poznać więcej szczegółów na stronie www.youcan-studio.pl/klub. Zaczynamy od 1 marca!

Autor: Karolina Jarosz