Czy potrafisz oddychać? Pytanie wydaje się absurdalne, chyba że dodamy jedno kluczowe słowo – ŚWIADOMIE! Jak się okazuje, świadomy oddech wcale nie jest taki oczywisty. Co więcej, podczas treningów personalnych może zdarzyć się, że Twoja Trenerka będziesz uczyć Cię jak oddychać. A dokładniej – jak oddychać torem dolnożebrowym.

Co daje nam taki oddech?

  • Lepszą pracę mechaniczną przepony
  • Maksymalizację wymiany gazowej
  • Mniejszy nacisk narządów wewnętrznych na dno miednicy
  • Rozluźnienie emocjonalne
  • Lepszą stabilizację podczas ćwiczeń
  • Aktywację układu przywspółczulnego

Rozwińmy ten temat.

Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, który wykonuje około 80% pracy oddechowej.

Do prawidłowego oddychania Twoja przepona potrzebuje mięśni brzucha, a mięsnie brzucha potrzebują przepony. O co tutaj chodzi? Po krótce podczas oddechu przepona i m. brzucha współpracując ze sobą pozwalają na prawidłową mechanikę oddechu, zaburzenie tej pracy może mieć wpływ na wygląd Twojego brzucha, towarzyszyć chorobom układu pokarmowego, mogą pojawić się również takie problemy jak m.in. refluks żołądkowo- przełykowy czy zespół jelita drażliwego.

Za każdym razem gdy wykonujemy wdech przepona obniża się, powodując zwiększenie ciśnienia wewnątrz brzusznego, co wspiera stabilizację tułowia.

Przepona kurczy się lub zwiększa swój tonus przed wykonywaniem czynności motorycznych, co będzie wzmacniać stabilność dla ruchu.

Unerwienie przepony przez nerw błędny pozwala na wpływanie oddechem na układ autonomiczny- to połączenie umożliwia regulację poprzez oddech w układzie przywspółczulnym, odpowiedzialnym między innymi za trawienie i poczucie relaksu.

Rytmiczna praca przepony powoduje zmianę ciśnień w jamach ciała, w tym jamie brzusznej- co ma wpływ na perystaltykę i trawienie w układzie pokarmowym, bierze również udział w regulacji napięcia przełyku.

Utrzymywanie prawidłowego rozkładu ciśnień w cylindrze oddechowym będzie regulować pracę narządów wewnętrznych oraz mięśni dna miednicy.

Autor: Kasia Śleziak-Mendrek