Dziś czas poruszyć kwestię jednego z najczęściej słyszanych przez nas problemów, czyli ból pleców/kręgosłupa. I tu musi paść nasza ulubiona odpowiedź, czyli to zależy. Pytanie czym ten ból pleców jest spowodowany i w tej kwestii najlepiej udać się do specjalisty, który odpowiednio zdiagnozuje przyczynę. Przy dolegliwościach bólowych warto także zwrócić się o pomoc do fizjoterapeuty oraz trenera medycznego.

Powody bólu pleców są różne – od siedzącego trybu życia i braku ruchu, do przeciążeń z powodu zbyt dużych obciążeń i w niektórych przypadkach, to właśnie odpowiednio dobrany trening może okazać się kluczem do zmniejszenia dolegliwości bólowych.

W takim razie jakie benefity możesz wyciągnąć z treningu, jeśli bolą Cię plecy?

• rozluźnisz nadmiernie napięte mięśnie grzbietu i karku, a następnie je wzmocnisz – zbyt słabe struktury ulegają napięciom, dlatego koniecznie jest zadbanie o oba te aspekty.
• wzmocnisz mięśnie głębokie, stabilizujące tułów, dzięki czemu odciążysz struktury kręgosłupa.
• często bóle kręgosłupa pojawiają się, ponieważ inne partie, jak pośladki czy brzuch nie działają w sposób prawidłowy, dlatego trening pozwoli ci na wzmocnienie i uelastycznienie całego ciała, przez co kręgosłup już nie będzie cierpieć za inne partie.
• zredukujesz masę ciała, przez co obciążenia nakładane na ciało będą mniejsze.
• zwiększysz gęstość kości, zatem również ich wytrzymałość (Ps. Jako kobiety jesteśmy bardziej narażone na osteoporozę, dlatego zwiększenie masy kostnej jest dobrą profilaktyka przeciw tej chorobie).
• zwiększysz swoją tolerancje na ból (brzmi trochę strasznie, ale po prostu nasze ciało ma spore możliwości adaptacyjne, co jest zjawiskiem pozytywnym).

Ogólnie korzyści dla kręgosłupa, które płyną z treningu i aktywności fizycznej mogłabym wymieniać jeszcze długo. Oczywiście jeśli dalej nie jesteś pewna czy nie ma żadnych przeciwwskazań to skonsultuj się z lekarzem, fizjoterapeutą lub dopytaj nas – Trenerek.

Autor: Kasia Bajołek