Od jakiegoś czasu w ofercie naszego Studia znajdziesz prowadzony przeze mnie coaching kognitywny. W tym artykule chciałabym przybliżyć Ci czym jest coaching, dla kogo jest przeznaczony i jak może wspierać w zmianie stylu życia na zdrowszy.

Czym jest coaching?

Coaching jest profesjonalnie prowadzonym procesem, podczas którego dzięki odpowiednim ćwiczeniom i narzędziom coach wspiera klienta w rozwoju osobistym. Taka praca prowadzi do lepszego poznania siebie, swoich mocnych stron, uwolnienia potencjału i możliwości, których czasem nie jesteśmy świadomi. Coach towarzyszy w wyznaczaniu celów, odkrywaniu wewnętrznych zasobów potrzebnych do ich realizacji, a także planowaniu i wdrażaniu działań, by te cele osiągnąć.
Pomaga również w omijaniu osobistych barier i ograniczeń oraz przyspiesza i polepsza efekty działań.

Mity na temat coachingu

Zapewne spotkałaś się z negatywnymi komentarzami odnoszącymi się do coachingu. Na rynku polskim ta metoda potrafi wzbudzić silne emocje i ma wielu przeciwników. Dlaczego tak się dzieje? Moim zdaniem, bierze się to przede wszystkim z nieświadomości czym coaching tak naprawdę jest, a także z błędnego określania osób zajmujących się mowami motywacyjnymi, czy technikami manipulacji mianem coachów. Jak w każdej branży, na pewno i w tej są osoby uprawiające ten zawód w sposób niewłaściwy, nie mając odpowiedniej wiedzy czy reprezentujące brak profesjonalizmu. Liczę, że obalone poniżej mity, pomogą Ci rozróżniać prawdziwego coacha od …

  1. Coach powie Ci jak masz żyć. Bzdura! To Ty jesteś osobą, która wie najlepiej co jest dla niej dobre. Nie zawsze potrafisz do tego dotrzeć, określić, nazwać. Coach poprzez odpowiednie narzędzia i techniki pomoże Ci odkryć to, co istotne, jednak doradzanie jest błędem w sztuce. To, co jest dobre dla coacha, nie musi być dobre dla Ciebie, stąd mówienie jak powinnaś postępować nie może mieć miejsca.
  2. Coaching polega na zadawaniu pytań. I tak i nie. Owszem, właściwe pytania są ważnym elementem coachingu, ale nie jedynym. Dobry coach zadaje pytania, przeprowadza ćwiczenia, korzysta z wielu technik coachingowych, zachęca do podejmowania kolejnych kroków i zadaje zadania domowe. Błędem jest ograniczanie procesu do samej rozmowy podczas sesji i „przegadywanie” spotkań bez działania.
  3. Coach to taki mówca motywacyjny. Być może spotkałaś się z motywatorami, którzy przemawiają do setek osób ze sceny mówiąc „dasz radę” czy „jesteś zwycięzcą”. To nie jest coaching! W trakcie dobrego procesu coachingowego dotrzesz do głębokich poziomów motywacji, dowiesz się, co tak naprawdę jest dla Ciebie ważne i co pomoże Ci skutecznie osiągać cele. Po sesji poczujesz się zmotywowana swoimi odkryciami, ale nie motywacyjnymi hasłami coacha.

Czy coaching jest dla każdego?

Jeśli nie wierzysz w skuteczność coachingu to prawdopodobnie nie jest to metoda dla Ciebie. Rolą coacha nie jest przekonywanie Cię do słuszności metody. Zachęcam Cię do skorzystania z konsultacji coachingowej z otwartością. Podczas takiej konsultacji coach wyjaśni Ci na czym polega coaching, rozwieje Twoje wątpliwości, przedstawi swój system pracy. Wtedy będziesz mogła ocenić, czy potrzebujesz takiej pracy.
Coaching jest dla osób które chcą i potrzebują zmiany, które chcą wziąć odpowiedzialność za tę zmianę i zaangażować się w proces.

W jaki sposób coach pomoże w zmianie stylu życia?

Aby wprowadzić na trwałe zdrowy styl życia potrzebujemy podejść do siebie samych w sposób holistyczny. Na nasze zdrowie składa się nie tylko aspekt fizyczny, ale też psychiczny, czy emocjonalny. Na sukcesy treningowe, czy te związane z dietą, ogromny wpływ mają takie obszary, jak życie zawodowe, rodzinne. Niewiele osób ma możliwość odciąć się od wszystkich obowiązków i skupić w 100% na wprowadzaniu zdrowych nawyków. Potrzebujemy dzielić naszą uwagę pomiędzy różnymi obszarami – ustalić, co jest teraz ważne, na co przeznaczę czas.

Coach pomoże Ci ustalić cel, który będzie dla Ciebie ważny – określić do czego dążysz, jaki efekt chcesz uzyskać, jakie potrzeby i korzyści zostaną zaspokojone dzięki realizacji tego celu. Wspomoże Cię w dotarciu do głębokich poziomów motywacji, a uświadomi obecność zasobów, jakimi dysponujesz.
Coaching pomoże Ci opracować plan osiągnięcia Twojego celu. Strategię wdrażania nowych nawyków, która będzie dla Ciebie skuteczna i jednocześnie realna do wykonania. Inaczej, może się okazać, że ciągle będziesz zaczynała od nowa. Zawsze będzie coś ważniejszego, zabraknie dla Ciebie czasu, energii.

Trudności we wprowadzaniu regularnej aktywności fizycznej, zdrowego jedzenia czy dbania o siebie sprawiają ograniczające przekonania jakie mamy. Wiele z nich wynieśliśmy z dzieciństwa. Jeśli powtarzasz sobie „sen jest dla słabych”, „dieta jest droga/trudna/niesmaczna/monotonna”, „trening to kara za obżarstwo”, „jestem mało konsekwentna i na pewno mi się nie uda”, to z takimi przekonaniami zmiana stylu życia na zdrowszy będzie wręcz niemożliwa. Natomiast możesz z coachem pracować nad zmianą tych przekonań na wspierające i wyznaczać małe kroki, dzięki którym będziesz realizować swój nowy sposób działania.

Często spotykanym „utrudniaczem” w drodze do zdrowia i sprawności jest stres. Żyjemy w czasach, kiedy tych źródeł stresu i bodźców mamy naprawdę dużo. Możemy jednak zarządzać swoją reakcją na sytuacje stresowe, a także wypracować własne sposoby radzenia sobie z długotrwałym stresem. Coach pomoże Ci odnaleźć przyczyny stresu, uporządkować myśli i znaleźć odpowiednie dla Ciebie sposoby radzenia sobie ze stresem.

Jak wygląda współpraca z coachem?

Przedstawię Ci jak wygląda współpraca coachingowa ze mną. Na początek zapraszam Cię na bezpłatną konsultację coachingową. Możemy spotkać się osobiście lub online. Omówimy czego potrzebujesz, nad jakimi obszarami chcesz pracować, jak mogę Ci pomóc. Opowiem Ci czym jest coaching i w jaki sposób ja pracuję. Na tym spotkaniu zdecydujemy, czy podejmujemy dalszą współpracę i określimy cel procesu coachingowego. Konsultacja jest niezobowiązująca i trwa ok 30-45 min.

Kiedy rozpoczniemy współpracę będziemy spotykać się online lub w moim przytulnym gabinecie coachingowym na ok 1.5h sesje co 1-3 tygodnie. Liczbę sesji ustalimy podczas konsultacji. Zazwyczaj jest to w przedziale 3-12 spotkań. W trakcie spotkań będę wykorzystywać znane mi narzędzia coachingowe i zapraszać Cię do ćwiczeń. Regularnie też będę Ci proponować zadania domowe i zachęcać do działania również pomiędzy naszymi sesjami. Z każdego spotkania otrzymasz raport do którego będziesz mogła w dowolnej chwili wrócić.

Jeśli chcesz umówić się na sesję coachingową wejdź na stronę: www.coacherka.pl i wypełnij formularz kontaktowy znajdujący się na samym dole strony.

Mam nadzieję, że przeczytanie tego artykułu zachęciło Cię do zainteresowania się coachingiem jako wspaniałą metodą rozwoju osobistego. Ja sama, zanim zostałam coachem odbyłam dwa procesy coachingowe i świadomie zdecydowałam się by iść tą drogą, wiedząc ile niesie dobrego. Gdybyś miała jakieś pytania w tym temacie zapraszam do kontaktu!

Autor: Karolina Jarosz