Ból pleców może dotyczyć każdego bez względu na wiek. Jednak na różnych etapach życia i w różnych okolicznościach jego przyczyny mogą być odmienne.

Skąd się bierze ból pleców w trakcie ciąży?

  • Zmiana postawy – środek ciężkości zmienia się wraz z ciężarem rosnącego dzidziusia.
  • Przyrost wagi – wraz z rozwojem dziecka zwiększa się masa ciała, którą Twoje plecy muszą utrzymać.
  • Zmiany hormonalne – gdy organizm przygotowuje się do porodu, następuje uwalnianie hormonu – relaksyny, która powoduje rozluźnienie więzadeł i stawów w okolicy miednicy.
  • Pozycja twojego dziecka – dziecko może uciskać nerwy, co może powodować ból (jest to częsta przyczyna bólu pleców szczególnie pod koniec ciąży).
  • Stres – wraz z uwalnianiem hormonów stresu mięśnie pleców dodatkowo się spinają.

Należy jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna, co oznacza, że może się również różnić sposobem odczuwania bólu. Może być on odczuwany jako uczucie zesztywnienia lub zwiększonej tkliwości. Może wpływać negatywnie na Twój sposób poruszania się, na sen i pogarszać ogólną jakość życia.

Jak złagodzić ból pleców podczas ciąży?

Chociaż całkowite wyeliminowanie bólu pleców może nie być możliwe, istnieją sposoby na zmniejszenie jego natężenia. Poniższe wskazówki powinny Ci w tym pomóc:

1.Zadbaj o prawidłową postawę.

W trakcie ciąży może być Ci ciężko powstrzymać się od zaokrąglania pleców ze względu na powiększający się biust. Mimo wszystko postaraj się utrzymywać odpowiednią postawę, tak często jak to tylko możliwe:

  • Ustaw stopy na podłodze, kładąc ciężar ciała na pierwszej i piątej kości śródstopia oraz na zewnętrznej krawędzi pięty.
  • Pilnuj, żeby kolana nie były przeprostowane (ciąża dodatkowo rozluźnia stawy, więc mogą same uciekać).
  • Guzy kulszowe i żebra skieruj w stronę podłogi.
  • Łopatki opuść w dół, tak jakbyś chciała schować je do kieszonek w spodniach.
  • Głowę wyciągnij do sufitu.

2. Wykonuj delikatne ćwiczenia – Zanim jednak podejmiesz jakąś aktywność idź do lekarza i upewnij się, że nie posiadasz żadnych przeciwwskazań do treningu. Ciąża to szczególny okres dlatego warto w tym czasie ćwiczyć pod okiem wykwalifikowanego instruktora/trenera, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i będzie czuwał nad tym, aby były wykonywane prawidłowo. Regularna aktywność w trakcie ciąży nie tylko pomoże zminimalizować bóle pleców, ale również będzie dobrym sposobem pracy nad prawidłową postawą i przygotowaniem do porodu.

3. Śpij wygodnie – Im większy brzuch w ciąży, tym trudniej wstać rano wypoczętą. Niezależnie od tego, na którym boku śpi Ci się lepiej (przeważnie zalecany jest lewy bok), możesz włożyć między kolana niewielką poduszkę lub wałek ( polecam zainwestować w poduszkę ciążową).

Zadbaj również o to, żeby pokój, w którym śpisz, był dobrze przewietrzony i miał odpowiednią temperaturę.

4. Rozgrzewaj obolałe miejsce – Podczas ataku bólu, możesz ogrzewać obolałe miejsce termoforem lub ciepłym prysznicem. Jeśli masz taką możliwość, weź ciepłą kąpiel.

5. Rozciągaj się – Chociaż może się wydawać, że ból o którym mowa ma swoje źródło jedynie w plecach, często (a szczególnie w ciąży) przyczyna może leżeć, np. w spiętych łydkach czy udach.

Powyższe czynności wykonywane regularnie powinny zmniejszyć dyskomfort odczuwany ze strony kręgosłupa.
Ostatecznie po porodzie problem bólu pleców częściowo znika. Dlaczego częściowo? Ponieważ od tej pory zamiast brzuszka będziesz nosić na rękach swoje maleństwo. Na szczęście tą czynnością możesz już podzielić się z innymi. 🙂

Autor: Katarzyna Sikora