Czy w trakcie treningu zdarza Ci się mieć problem z utrzymaniem moczu? Czy biegniesz do toalety zaraz po skończeniu ćwiczeń? A może odczuwasz ból w plecach, który zamiast ustępować po treningach, znacznie się pogarsza?
W dzisiejszych czasach większość osób stara się dbać o swoją formę uczęszczając na zajęcia grupowe, trenując pod okiem trenera personalnego lub ćwicząc samodzielnie w domu. Niekiedy jednak nasze ciało wysyła nam sygnały, które zaczynamy świadomie ignorować, narażając się tym samym na poważne problemy. Ćwiczenia powinny sprawiać przyjemność i przynosić rezultaty, a nie powodować ból i narażać na kontuzje.
Jakich sygnałów nie należy ignorować podczas ćwiczeń?
1. Nietrzymanie moczu podczas ćwiczeń.
Mówi się, że jedna na trzy kobiety ma problem z nietrzymaniem moczu. Może się to wiązać z nieprawidłową pracą mięśni głębokich, w tym mięśni dna miednicy. Ciśnienie, które wytwarza się podczas m.in. podnoszenia sztangi, biegania i skakania może przewyższyć siłę tych mięśni, czego konsekwencją jest nietrzymanie moczu. Bagatelizowanie problemu na pewno go nie zniweluje. W takiej sytuacji warto skontaktować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym i popracować nad prawidłową pracą przepony, mięśnia poprzecznego brzucha, mięśnia wielodzielnego oraz mięśni dna miednicy.
2. Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa (w trakcie lub po treningu).
Ból w odcinku lędźwiowym może oznaczać niewłaściwą technikę ćwiczeń, nieprawidłową postawę ciała, a także osłabienie mięśni głębokich. Jeśli masz pracę siedzącą, ten problem może pojawiać się już w trakcie samego stania. Popracuj nad wzmocnieniem mięśni głębokich i prawidłowym oddechem, a jeśli to nie pomoże, zgłoś się do fizjoterapeuty.
3. Ból w karku.
Podczas treningu na górne partie ciała czujesz, że Twoje barki unoszą się do góry powodując ból w karku? Zwróć uwagę na to, by w trakcie wykonywania ćwiczeń barki były odsunięte od uszu, a łopatki opuszczone (nie ściśnięte). Pamiętaj również o prawidłowym oddechu. Możesz o nim poczytać tu: http://blog.youcan-studio.pl/oddychaj-swiadomie-treningu/
4. Częste wychodzenie do toalety w trakcie treningu (lub zaraz po nim).
Nawet jeśli nie dochodzi do utraty moczu w trakcie wysiłku, ale zaraz po ćwiczeniach czujesz naglącą potrzebę skorzystania z toalety, może to oznaczać, że Twoje mięśnie dna miednicy nie są w odpowiedniej formie. Bagatelizowanie tego problemu lub czekanie aż “sam minie” może doprowadzić do obniżenia narządów i problemów z ich wypadaniem oraz skutkować pogłębiającym się wysiłkowym nietrzymaniem moczu.
5. Podczas ćwiczeń brzuch się stożkuje.
Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń na brzuch, widzisz na nim stożek (środkowa część unosi się do góry) może być to spowodowane rozejściem mięśnia prostego brzucha. Niewiele osób wie, że może to dotyczyć nie tylko kobiet po ciąży. W tym wypadku ćwiczenia na brzuch nie przyniosą skutku – zawsze będzie on odstawał. Skup się na treningu mięśni głębokich, m.in. mięśni dna miednica i mięśnia poprzecznego brzucha.
Żaden rodzaj bólu w trakcie treningu nie powinien być ignorowany. Pamiętaj, że trener/instruktor po to jest na sali, żeby Ci pomóc, więc nie bój się prosić o wskazówki! Istnieją sposoby na to, by osiągnięcie wymarzonych rezultatów lub powrót do formy odbyły się w sposób zarówno efektywny, jak i bezpieczny.
Autor: Katarzyna Sikora